Co to jest i jak działa motoreduktor?

Zamów motoreduktor.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia napędu elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – zmniejszają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w najróżniejszych użyciach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, więc zawsze powstaje nieduża różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne moduły jak hamulce czy sprzęgła. Największą zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe elementy, które da się bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na pracochłonne obliczenia i testy poszczególnych zestawów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, średnich albo znacznych obciążeń, jak również do długotrwałego lub krótkotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię wielostopniową, pozwala otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów oferują miliony ich realnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem kilku wariantów silników (BLDC, DC, AC czy bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Brak zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, logistyka czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, jak m.in mieszadła, linie produkcyjne, schody ruchome i atrakcje w parku rozrywki. Szerokie zróżnicowanie ich wielkości, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że liczbę realnych kombinacji, które teraz mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]