W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

Sprawdź, gdzie zamówić silnik na prąd stały, wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Mnóstwo sprzętów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Małe bądź duże, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki zmieniły nasze życie, lecz statystyczny obywatel przeważnie nie ma pojęcia, z jakich modułów składają się ani jak pracują te urządzenia.

Garść informacji o silnikach prądu stałego

Rolą silników elektrycznych DC jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od niemal 200 lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty czołowych naukowców połowy XIX wieku, takich jak między innymi Zénobe Gramme, Moritz Jacobi czy Michael Faraday. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze rotora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, statora i szczotek. Współcześnie powszechnie używane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego często ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za dużą niezawodność oraz bezgłośną pracę.

Silniki DC nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Stwierdzenie, że silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD czy też korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią pociągów czy samochodów sterowanych radiowo, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które zapewne sprezentujemy również naszym pociechom. Silniki tego typu poruszają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniczków na prąd stały używają także pasjonaci elektroniki do realizacji najróżniejszych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez problemu można nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od najlepszych światowych producentów.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]