Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

System bankowy SWIFT - uzupełnij swoje wiadomości!

Mimo, iż praktycznie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw wydajnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Co jest największą zaletą systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny działający obecnie system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET i Elixir.Na całym świecie wykorzystywane są też przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze konkretnego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on prawie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]