Gdzie kupić monety bulionowe i kolekcjonerskie?

Właśnie zdecydowałeś się zainwestować w swoje pierwsze monety bulionowe lub kolekcjonerskie. Z pewnością zastanawiasz się, gdzie można kupić je w bezpieczny sposób nie narażając się na zakup falsyfikatów? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Monety można dziś kupić zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przez internet. Nie da się wskazać, który sposób jest bezpieczniejszy, ponieważ zarówno w świecie realnym, jak i tym wirtualnym funkcjonują sprawdzone i bezpieczne sposoby zakupu numizmatów, a także i te, które obarczone są dużym ryzykiem oszustwa. Nie jest to jednak takie trudne, jakie mogłoby się wydawać. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych zasad, o których wspominamy w tym artykule.

Monety bulionowe i kolekcjonerskie możesz kupić z rynku pierwotnego, a także z drugiej ręki. Najlepszym rozwiązaniem dla osób początkujących będzie pierwsze rozwiązanie. jeśli zakupu dokonamy u sprawdzonego, autoryzowanego sprzedawcy takiego jak GoldBroker.pl, to wykluczamy jakiekolwiek ryzyko i możemy cieszyć się pewnym zakupem. Zakupy z drugiej ręki sprawdzają się w przypadku bardziej doświadczonych inwestorów i kolekcjonerów, którzy chcą trafić na okazję lub kupić monetę, której nie da się już kupić z pierwszej ręki. Wymagana jest tu specjalistyczna wiedza pozwalająca potwierdzić oryginalność monety i zweryfikować jej stan. Nawet w przypadku dużej wiedzy, jest to zakup obarczony dużym ryzykiem. Nie zalecamy zaczynać w ten sposób swojej przygody z monetami – pojawiający się stres może skutecznie zniechęcić do tej pasji i jednocześnie formy lokowania kapitału.

Gdzie kupić monety bulionowe?

Monety bulionowe w stanie menniczym na polskim rynku można kupić od autoryzowanych dealerów zajmujących się sprzedażą złota inwestycyjnego i numizmatyką, a także w oddziałach NBP, jednak tam oferta bywa ograniczona.

Autoryzowani dealerzy często posiadają swoje punkty stacjonarne i sklepy internetowe, w których zakupy monet można zrealizować decydując się na wysyłkę lub odbiór osobisty. W przypadku zakupu przez internet z dostawą, na początku należy zweryfikować dany sklep internetowy. Sprawdź, czy adres strony brzmi wiarygodnie (najczęściej: nazwafirmy.pl), a także czy połączenie zabezpieczone jest certyfikatem SSL (zamknięta kłódka po lewej stronie adresu strony). Warto odwiedzić też zakładkę “kontakt” i sprawdzić, kto jest właścicielem serwisu.

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z danym dealerem w sposób telefoniczny lub mailowo. Przy okazji, można w ten sposób zweryfikować jakość obsługi klienta. Przesyłki realizowane przez autoryzowanych dystrybutorów są odpowiednio zabezpieczone na czas transportu, a także pakowane w sposób poufny. Czas realizacji zamówienia to najczęściej od 1 do 7 dni roboczych, w zależności od dostępności konkretnej monety.

Zdecydowanie warto inwestować w popularne monety bulionowe: Krugerrand, Britannia, Kanadyjski Liść Klonowy, Chińska Panda, Filharmonicy Wiedeńscy i Australijski Kangur.

Nie polecamy zakupu monet inwestycyjnych w lombardach, komisach lub w serwisach aukcyjnych.

Gdzie kupić monety kolekcjonerskie?

Polskie monety kolekcjonerskie emitowane są przez Narodowy Bank Polski i ta instytucja zajmuje się też ich sprzedażą. Zakupu można dokonać w kasach znajdujących się w oddziałach NBP, a także za pośrednictwem platformy internetowej Kolekcjoner. Niestety, w rzeczywistości w dniu emisji ciężko jest kupić monety zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Z powodu dużego zainteresowania w oddziałach tworzą się duże kolejki, a system internetowy bywa przeciążony. To duży problem, ponieważ podstawą tworzenia wartościowej kolekcji monet jest regularna i konsekwentna jej rozbudowa, a początkującym kolekcjonerom zaleca się kupowanie współczesnych monet rocznikami. Taki system daje gwarancję, że w kolekcji znajdą się monety, które zyskają na wartości i pozwolą uzyskać zwrot z inwestycji.

Podobnie jak w przypadku monet bulionowych, sprzedażą monet kolekcjonerskich zajmują się również autoryzowani dystrybutorzy, którzy posiadają umowę z Narodowym Bankiem Polskim. Przed dokonaniem zakupu, warto sprawdzić na stronie internetowej NBP, czy dana firma znajduje się na liście dystrybutorów.

Popularną usługą u dystrybutorów jest abonament numizmatyczny na nowe emisje monet, który polega na subskrypcji prawa do nabycia nowych emisji monet i banknotów kolekcjonerskich NBP. Przed skorzystaniem z usługi dokładnie sprawdź ofertę:

  • Do zakupu jakich konkretnych monet uprawnia abonament?
  • Jaką marżę doliczy dystrybutor do cen emisyjnych?
  • Jaki jest koszt przesyłki?
  • W jakim terminie od zakupu moneta zostanie wysłana?
  • Czy należy kupić wszystkie emisje w danym roku?
  • Co stanie się, jeśli nie zdecydujesz się na zakup wybranych emisji?
  • Czy abonament obejmuje też nowe monety, które nie pojawiły się w planie emisyjnym NBP?

Wartościowych monet kolekcjonerskich z drugiej ręki można też szukać na portalach aukcyjnych, w antykwariatach, na targach, a także w zasobach towarzystw numizmatycznych. Podobnie jak w przypadku monet bulionowych, tu również trzeba dysponować wiedzą, która pozwoli zweryfikować autentyczność i stan danej monety.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/gdzie-kupic-monety-bulionowe-i-kolekcjonerskie/