wyprawy górskie, wyprawy w góry

Wyprawy w góry – sposób na niezapomniane wakacje

Coraz więcej osób wykorzystuje swój wolny czas wędrując po górach. Zwykle rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty znajdujące się w oddalonych od Polski miejscach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy górskie – o czym pamiętać, szykując się do wyprawy?

Dzisiaj przed miłośnikami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją nie tylko polskie oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale też najwyższe góry Meksyku, Afryki czy Azji. Bez wątpienia dużym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Elbrus czy Kazbek. Oczywiście asysta agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest wysoka sprawność fizyczna, która pomoże nam znieść trwającą wiele godzin wędrówkę z niezwykle masywnym, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z odpowiednią do warunków klimatycznych odzieżą i specjalistycznym wyposażeniem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?

Od wszystkich, którzy podejmują decyzję o wzięciu udziału w wyprawie górskiej – na bazę pod Annapurną, Pik Lenina, Elbruslub Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w zbliżonych do tego rodzaju ekspedycjach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe zagrożenie rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz poruszania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się asekurują liną – to warunki, które powinno się koniecznie spełniać. Nie można zapomnieć także, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem zdolność pracy w grupie. Podczas wyprawy w góry konieczne jest stu procentowe podporządkowanie się decyzjom podejmowanym przez lidera grupy.

Siedziba firmy:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]