Likwidacja blizn na rogówce

Blizny rogówkowe – jak się tworzą i czy można je zlikwidować?

Oko to wrażliwa część ciała i łatwo może zostać uszkodzone. Na skutek przeróżnych urazów mechanicznych lub zapaleń na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak zlikwidować, korzystając z osiągnięć laserowej korekcji wzroku.

Symptomy wskazujące na pojawienie się blizn na rogówce

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką oka, która je chroni, a zarazem kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niezmiernie elastyczna i mimo że najczęściej drobne jej otarcia leczą się samodzielnie, w szeregu przypadków dochodzi do jej zbliznowacenia, również z powodu naszego niedbalstwa. Co powoduje tworzenie się blizn rogówki? Mogą być one zazwyczaj skutkiem przedostania się do oka ciała obcego, urazów mechanicznych jak oparzenia, skaleczenia i zadrapania albo rozmaitych chorób (przykładowo półpaśca). Jednak blizny rogówkowe mogą wytworzyć się również w wyniku nieuważnego zakładania soczewek kontaktowych. Prócz wyraźnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki wskazuje wiele innych objawów, jak m.in. wrażliwość na światło, uczucie swędzenia gałki ocznej i puchnięcie powiek, toteż jeśli ich doświadczasz zalecamy czym prędzej zapisać się na wizytę u okulisty. W trakcie wnikliwego badania określi on pozycję, głębokość i rozmiar blizn, jak również doradzi w obszarze możliwości ich leczenia.

Usuwanie blizn na rogówce – na czym polega metoda PTK?

Najczęściej stosowaną w dzisiejszych czasach metodą likwidowania blizn rogówkowych jest PTK – zabieg przeprowadzany w sporej liczbie klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Metoda PTK pozwala na likwidację zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania całkowitej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni trzeba nie przemęczać oka, stosować się precyzyjnie do poleceń lekarskich i cyklicznie stawiać się na kontrolę w określonym czasie.

Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]