Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Zajrzyj w to miejsce, jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat biopsji prostaty.

Stercz, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu oraz wymiarów do kasztana jadalnego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość zdiagnozowania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego zauważenia alarmujących zmian nowotworowych. Trzeba zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego rozwoju.

Trudności z erekcją i mikcją – niepokojące objawy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli spostrzegli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty ze wzwodem oraz wytryskiem, kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym prawdopodobieństwie rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezsprzeczną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który w większości wypadków trwa ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, stąd cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są następnie analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, posiadanie rozrusznika serca czy mała krzepliwość krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]