
Co warto wiedzieć o działaniu lasera frakcyjnego?
Rozstępy na skórze i blizny pourazowe to znamiona, których czasem nie można ukryć. W wielu przypadkach są powodem niskiej samooceny, co może znacznie wpływać na nasze życie. Do ich likwidacji w dzisiejszej medycynie stosuje się laser frakcyjny, z pomocą którego można odbudować i wygładzić skórę.
Na które powierzchnie ciała można użyć laser frakcyjny?
Laser frakcyjny używa się w medycynie estetycznej w bardzo obszernym zakresie, między innymi do zamykania rozszerzonych porów, likwidowania dyschromii skórnych oraz blizn potrądzikowych lub poprawy owalu twarzy. Terapii laserem frakcyjnym można zatem poddać wiele powierzchni ciała: twarz i dekolt, brzuch, a nawet plecy. Wypada jednakże podkreślić, iż są pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u kobiet w ciąży oraz osób ze zdiagnozowanym nowotwrem skóry. Nie można mieć też nierzeczywistych oczekiwań odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie blizny i rozstępy uda się całkowicie usunąć, podobnie jest z wygładzaniem zmarszczek. Pacjent musi być także świadomy, iż o ile likwidacja blizn oraz rozstępów laserem frakcyjnym przynosi trwałe skutki, o tyle lifting laserowy długotrwale odnawia skórę, ale nie powstrzyma procesu starzenia.
Ile zabiegów laserem frakcyjnym jest potrzebne?
W czasie zabiegu promień lasera frakcyjnego tworzy tysiące mikroskopijnych nakłuć, w efekcie czego odparowuje wilgoć w skórze. Zabieg realizuje się w znieczuleniu miejscowym, niemniej jednak w jego trakcie pacjent może wciąż doświadczać pieczenia skóry. Laser aktywizuje wytwarzanie kolagenu w tkance, co w efekcie ją ujędrnia, wyrównuje oraz odmładza. Efekty można dostrzec już po jednym zabiegu, jednak najczęściej do pełnej eliminacji zmarszczek i rozstępów potrzebna jest repetycja zabiegu jeszcze 2-3 razy z zachowaniem kilkutygodniowych przerw niezbędnych do wygojenia się skóry, gdyż czas odbudowy tkanki po zabiegu laserem trwa od 9 do 14 dni. Bezpośrednio po zabiegu trzeba w specjalny sposób troszczyć się o skórę, a o wszelkich zaleceniach poinformuje pacjenta lekarz specjalista.