Jak uchronić się przed przeziębieniem? Praktyczne domowe sposoby

Jesienne wahania temperatur niekorzystnie oddziałują na naszą odporność. Zazwyczaj męczy nas kaszel, ból gardła i katar. By się im nie dać bez walki, warto przetestować domowe sposoby, które pomagają chronić organizm przed przeziębieniem. Oto niektóre z nich.

Czym rozgrzewać organizm?

Wirusy atakują nasz ustrój przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała spada o około 3 stopnie. W związku z tym powinniśmy rozgrzać się za pomocą gorącego napoju bądź prysznica. Do herbaty można wrzucić sok z pomarańczy lub cytryny, które zawierają pokaźną dawkę witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest też odrobina cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru. Żeby poprawić smak herbaty warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeśli wolimy gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, szałwiowego czy pichtowego, co oprócz tego wpłynie zbawiennie na udrożnienie dróg oddechowych.

Przeciwbakteryjne syropy z cebuli oraz czosnku

Źródłem licznych witamin są także cebula i czosnek. Na ich bazie sporządza się domowe mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z chorobami. Jak go przyrządzić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop trzeba pić co kilka godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą właściwości przeciwbakteryjne. W tym celu należy zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowaną mieszankę również rekomenduje się pić parę razy dziennie.

Jak powstrzymać ból gardła?

Kiedy odczuwamy wrażenie bólu gardła, wskazane jest sprawdzić kompozycję miodu, mleka i masła. Bardzo dobrze nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku należy pamiętać, by mleko nie było wrzące, gdyż osłabi to korzystne działanie pozostałych składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła rekomenduje się też picie szałwii w postaci herbaty oraz płukanie gardła wodą z solą.

Czemu należy chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, iż zwyczajne przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy jednakże na uwadze, iż jeżeli symptomy nasilają się to należy wybrać się do internisty.