Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Urologia w Krakowie. Uzyskaj więcej informacji.

U szeregu pacjentów badanie u urologa powoduje zakłopotanie. Schorzenia, jakie bada urologia, postrzegane są jako bardzo krępujące, co powoduje, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie pewne objawy choroby, w szeregu przypadków opóźniają o wiele tygodni wizytę u specjalisty. Niestety może to skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Nie lekceważ tych oznak! Sprawdź, kiedy trzeba udać się do urologa

Zadaniem urologii jest rozpoznanie i leczenie identyfikacją i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek, czy produkcję hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować sporo rozmaitych symptomów, które nieraz są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, iż same ustąpią. Na które wobec tego oznaki trzeba zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany związane z moczem, czyli jego spienienie, ciemne zabarwienie czy pojawienie się w nim ropy lub krwi, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy są również mniej wyraziste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból pleców bądź podbrzusza i opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, tym samym panowie winni umówić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wywołaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Warto też odnotować, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Leczenie wodniaka jądra, cystoskopia i skomplikowane zabiegi – codzienność pracy urologa – cystoskopia, leczenie stulejki i skomplikowane zabiegi

Pacjenci zwykle zgłaszają się do gabinetu lekarza urologii w celu konsultacji dotyczącej wazektomii, wykonania biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), jak również leczenia stulejki, torbieli nerek lub wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także mnóstwo trudnych zabiegów, jak np. nefrektomia (a więc usunięcie nerki), plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]