Przeciążenie, stan zapalny, choroby wewnętrzne – o źródłach bólu pleców

Porządna porcja informacji o bólu pleców w odcinku lędźwiowym. Zobacz koniecznie!

Nawracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami stopniowo staje się codziennością dla dużego procenta populacji. W dzisiejszych czasach nie jest to już przypadłość, której doświadczają jedynie osoby w starszym wieku. Siedząca praca skorelowana z niską aktywnością fizyczną powoduje, iż bólu tego typu doświadczają coraz to młodsi ludzie.

Geneza bólu kręgosłupa

Ból pleców może wynikać z szeregu przyczyn. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym często powiązane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może też sygnalizować rozwijające się zmiany reumatyczne bądź choroby organów, dlatego jego leczenie zaczyna się m.in. od wykluczenia tego typu przyczyn. Tymczasem ból w odcinku lędźwiowym, a także ból na wysokości łopatek częstokroć jest rezultatem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni bądź ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego zazwyczaj przestawianiem przedmiotów o sporej masie lub nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest lekceważony, gdyż łagodnieje po odpoczynku, jednakże może on być objawem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Rzecz jasna ból pleców bywa też objawem rozmaitych stanów zapalnych oraz obrażeń nieraz tak znikomych, że wracamy do nich pamięcią dopiero podczas rozmowy z ortopedą.

Ból pleców – co polecają specjaliści?

Bólu pleców nie można zaniedbać i trzeba szybko umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Określi on orientacyjnie rodzaj i źródło bólu, a w dalszej kolejności odeśle do stosownego specjalisty, który wybierze efektywną formę leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. Nawet jeśli z kręgosłupem nie mieliśmy na razie problemów. Z tego też powodu doktorzy rekomendują codzienne ćwiczenia, utrzymanie właściwej wagi oraz pamiętanie o dobrej postawie m.in. podczas pracy przy biurku. Spięte mięśnie pleców i karku można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub za sprawą aparatów do wibroterapii. Taki masaż drganiami pobudza krążenie limfy i krwi, a także wzmacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy.

Siedziba firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]