Przyczyny powstawania i metody redukcji zmarszczek

Nie można uniknąć starzenia się skóry, a proces ten inicjuje się przeważnie w połowie trzeciej dekady życia. Są na szczęście metody, które pomagają spowolnić pierwsze objawy starzenia. Jak więc przebiega usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym w klinice medycyny estetycznej?

Powstawanie zmarszczek – co odpowiada za utratę jędrności skóry?

Tworzenie się zmarszczek na cerze spowodowane jest ubytkiem kolagenu i elastyny w tkance – włókien odpowiadających za jej młody wygląd oraz sprężystość. Z wiekiem struktura cery się zmienia, a substancji tych zwyczajnie ubywa. Na tworzenie się zmarszczek ma wpływ również tryb życia – częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne, bycie palaczem czy nieprawidłowa pielęgnacja cery. Osoby ze skórą mającą skłonność do wysuszania się prędzej zauważają pierwsze zmarszczki, także te mimiczne. Dzisiejsza medycyna estetyczna zna jednak mnóstwo sposobów na usunięcie zmarszczek. Jednym z najefektywniejszych jest wolumetria – wypełnianie kwasem hialuronowym. Kwas ten jest związkiem występującym naturalnie w organizmie człowieka i odpowiada za nawodnienie skóry, a więc również ma spory wpływ na jej jędrność. Redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym polega na zaaplikowaniu kwasu w postaci iniekcji. Efektem ostrzykiwania kwasem jest wymodelowanie konturów twarzy oraz przywrócenie cerze młodzieńczego wyglądu.

Różnice pomiędzy botoksem a kwasem hialuronowym

Powstawanie zmarszczek mimicznych można zahamować również używając botoks – substancję, która blokuje skurcze i nadmierne napięcie mięśni. Dzięki niej skóra wygładza się, a bruzdy oraz zmarszczki stają się niedostrzegalne. Botoks wykorzystuje się zazwyczaj do usuwania kurzych łapek, a także zmarszczek mimicznych na czole. Czy istnieją różnice między kwasem hialuronowym a toksyną botulinową? Tak. Kwas jest wypełniaczem i służy na przykład do wypełniania bruzd nosowo-wargowych bądź tzw. linii marionetki oraz modelowania ust. Natomiast botoks poleca się do redukcji zmarszczek mimicznych w górnych partiach twarzy. Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu wygładzania zmarszczek? W obu przypadkach jest to ciąża i okres karmienia piersią. Botuliny nie wstrzykuje się także osobom z nadwrażliwością na tę egzotoksynę oraz z zaburzeniami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Kwasu hialuronowego natomiast nie zaleca się wstrzykiwać osobom cierpiącym na schorzenia z kręgu kolagenoz i przy stanach zapalnych.