Skuteczna dystrybucja ciepła w mieszkaniu – biokominek narożny

Odnawiasz mieszkanie i myślisz, jak uczynić je bardziej przytulnym, ale przy tym chcesz, by nowa aranżacja wnętrza miała nowoczesny design? Te dwie rzeczy da się pogodzić! Wystarczy w wykorzystać biokominek!

Czym charakteryzują się eko kominki

W czasach, kiedy tak wiele mówi się o ochronie środowiska i smogu, oczywistym jest, że nawet posiadacze domów jednorodzinnych powoli rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych drewnem lub węglem. Analogiczne, jeżeli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne przynoszą wszak ekologiczne biokominki, które w trakcie pracy nie wytwarzają dymu. Używane w nich wkłady żelowe lub biopaliwo dają przyjemną ciepłą barwę płomieni, która przywodzi na myśl paleniska z górskich, tradycyjnych domków. Paleniska większości biokominków można ponadto udekorować włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z ogniem świeci się jak żarzące się drewno, polerowanymi ceramicznymi kamykami w różnorodnych barwach lub polanami ceramicznymi, które z powodzeniem imitują takie gatunki drzew jak olcha, sosna, dąb, czy brzoza, co zwiększa dynamikę ognia i nasila wrażenie posiadania tradycyjnego kominka. Użycie ceramicznych ozdób ma jeszcze jedną zaletę – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie pozostają rozgrzane jeszcze przez długi czas, dzięki czemu ciepło wydzielane jest jeszcze kilkanaście minut po stłumieniu płomienia.

Biokominek narożny – czy to się opłaca?

Obudowy biokominków produkowane są w wielu formach. Bardzo popularne są biokominki narożne, znamionujące się tym, że ich kształt zagina się w lewą lub prawą stronę, dzięki czemu można umieścić je na zagięciach ścian oraz kolumnach. Takie biokominki rogowe nadają się też do zabudowy – daje to olśniewający efekt aranżacyjny. Zaletą biokominków narożnych jest to, iż wydzielane ciepło rozprzestrzenia się jednocześnie w dwóch kierunkach, efektywniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed zakupem będziemy rozważać, czy wybrać biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma najczęściej wartość estetyczną, warto jednak pamiętać, iż szkło hartowane jest dość kosztownym elementem i może podnieść cenę biokominka. Poza tym osłona ognia dłużej się ogrzewa, dlatego jeśli chcemy wykorzystywać biokominka narożnego jako pomocnicze źródło ciepła, wypada wybrać model bez szyby. Z kolei jeżeli biokominek będzie zawieszony nisko, a mamy małe dzieci w domu, warto wybrać model z szybą, która nie pozwoli pociesze sięgnąć do płomienia.