ABC nauki jazdy konnej – baty i palcaty

Jeśli szukasz szpicruty dla konia, odwiedź ten adres.

Zamawiając odzież jeździecką nie można zapomnieć o wyposażeniu się również w najistotniejsze akcesoria. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, turniejów czy w czasie poskramiania konia, nieodzowne będzie stosowanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – rodzaje

Wymienia się parę wariantów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe i rzecz jasna palcaty skokowe. Najczęściej stosowane to:
bat do lonżowania – jest z reguły długi na minimum 160 a maksimum 200 centymetrów i służy do zachęcenia zwierzęcia do ciągłego chodu do przodu, zatrzymania konia bądź zwrócenia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener zachowuje kontrolę nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na stosowną odległość. Dzisiejsze baty do lonżowania wykonywane są przeważnie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się dłoni. Najczęściej są składane, jednakże w sprzedaży znaleźć można również modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest wyraźnie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 centymetrów) i na jego końcu jest sznureczek. Wykorzystuje się go w czasie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Warto zaakcentować, że stosuje się go tylko wówczas, kiedy dżokej nie jest w stanie wyegzekwować od konia adekwatnego zachowania przy pomocy sygnałów wydawanych nogą lub dłonią.
palcat skokowy – potocznie nazywany też szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – jego długość to ok 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest najczęściej skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i nakłania je do określonego zachowania. Palcatem uderza się delikatnie zwierzę w łopatkę, dlatego też nie jest on długi.

Kiedy smagnięcie palcatem lub batem jest zbyt mocne?

Batów jeździeckich i palcatów bardzo łatwo nadużyć, tym samym należy zawsze korzystać z nich z ostrożnością. Zbyt silne uderzenie może sprawić, iż zamiast wykonać polecenie zwierzę stanie się bardziej agresywne albo będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Jeśli palcat czy też bat odcisnął ślad na skórze konia to oznaka, iż jeździec uderzył na pewno za mocno.

W czasie jazdy palcaty oraz baty trzymamy tak, by były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zakładać jej aż do przegubu dłoni, dlatego, że w przypadku ewentualnego upadku z konia jeździec naraża się na uraz.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]