Anioły drewniane i szopka krakowska – rękodzieło w naszych domach

Prace tworzone przez polskich artystów ludowych, niezwykle ekspresyjne, ale i dośćniepozorne w swojej strukturze, od dziesięcioleci rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Nawet dziś prawie każdy z nas ma w swoim mieszkaniu jakąś figurkę z drewna, którą można uznać za przedstawiciela sztuki naiwnej.

Drewniane anioły – opiekuni domowych pieleszy

Rzeźba drewniana od wieków jest istotnym elementem rodzimej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przede wszystkim z kultem religijnym – w osadach oraz niewielkich miasteczkach stawiano setki kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali tzw. „świątkami”, czyli figurami religijnymi sporządzonymi z łatwego w obróbce, miękkiego gatunku drewna. I choć obecnie nieczęsto stawia się tego typu kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w podobnej estetyce odnalazły swoje miejsce jako ozdoba naszych mieszkań. Dlaczego jednak anioły? Albowiem to symbol bezpieczeństwa, dobra i troskliwości. Taka rzeźba jednoznacznie kojarzy się z obrońcą ogniska domowego. Anioły drewniane wyrzeźbione w stylistyce sztuki wiejskiej wyróżniają się wyrazistymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu są unikatowe. Nic więc dziwnego, iż stanowią one też jedną z ulubionych pamiątek kupowanych w Polsce przez turystów.

Szopka krakowska – tworzona na obraz reprezentatywnych krakowskich zabytków

Innym reprezentantem rodzimego rękodzielnictwa są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są silnie związane z miastem Kraków i jego okolicami. Wytwarzane są z lekkich surowców, zwykle z kartonu oraz kolorowej folii aluminiowej, a swoją budową przypominają najważniejsze krakowskie kościoły. Od zeszłego wieku w grudniu przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział liczni artyści parający się ich tworzeniem z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w przeróżnych wymiarach. Te stworzone na konkurs mogą mieć wręcz parę metrów wysokości, ale jednakowo popularne są też małe, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w okresie Świąt stawiają pod choinką.

Pochodzenie zdjęcia – szopki-anioly.pl