buty do jazdy konnej, buty jeździeckie

Buty do jazdy konnej – sztyblety czy oficerki?

Jazda konna w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Oczywiście nie jest to zaskakujące – zwłaszcza, jeżeli weźmie się pod uwagę liczne atuty tej dziedziny sportu. Główne z nich to: polepszenie kondycji, trening dobrej postury, a także wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych. Oprócz tego ma pozytywne działanie na samopoczucie: likwiduje stres, podnosi poczucie odpowiedzialności oraz sprzyja zacieśnianiu bliskich relacji. Żeby jednak całkowicie korzystać z pożytków jazdy konnej, musimy właściwie dobrać strój i buty jeździeckie. Na co uważać przy zakupie tych ostatnich?

Buty do jazdy konnej – sztyblety czy oficerki?

Wyróżnia się dwa główne typy butów do jazdy konnej: sztyblety oraz oficerki. Te pierwsze są zdecydowanie krótsze, ponieważ sięgają zaledwie ponad kostkę. Oficerki to natomiast buty nadzwyczaj wysokie, sięgające ponad kolano. Dlatego zapewniają ochronę większej powierzchni nogi, zmniejszając zagrożenie powstawania sińców i otarć. Sztyblety są sporo tańsze, jednakże nabywając je warto pamiętać o tym, żeby wyposażyć się także w osłonę na nogi – czapsy albo sztylpy.

Z jakich materiałów są wykonywane buty jeździeckie?

Kupując buty jeździeckie, koniecznie należy wziąć pod uwagę na surowiec, z którego zostały one wykonane. Na rynku dostępne jest obuwie uszyte ze skóry i jej różnorodnych zamienników. Skóra jest z pewnością droższa, mimo to opłaca się na nią zdecydować ze względu na zwiększoną wytrzymałość i umiejętność dostosowania się buta do kształtu stopy jeźdźca. Lubiane są przede wszystkim buty cielęcej skóry, która jest miękka i szybciej przybiera pożądany kształt. Skóra bydlęca pod tym względem prezentuje się nieznacznie gorzej, niemniej jednak jej przystępna cena jest sporą plusem.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]