Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Dowiedz się, gdzie zamówić łańcuchy samochodowe.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, jazdy po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Siedziba firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]