Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla większości małżonków ślub jest niezmiernie wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten wiąże małżonków do końca życia, a oznaką ich miłości, lojalności i oddania są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Historia i obyczaje związane z obrączkami ślubnymi

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Niedużo osób wie jednakże, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. I chociaż uprzednio miały miejsce przypadki, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wybywali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta upowszechniła się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych państwach, jak przykładowo w USA, w Czechach, w Egipcie czy w Meksyku, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starodawnymi przesądami biegnie “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i mierzą obrączki wspólnie, jednakże zwyczaj rekomenduje, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – kiedyś z żelaza, obecnie z platyny lub złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się mniej krzykliwym designem. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z rozmaitych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później użyto do tego metale (jak miedź czy mosiądz) symbolizujące moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się najczęściej złota i platyny, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej nabywane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nierzadko w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub ważny dla młodej pary cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]