Z czego składają się systemy rynnowe?

Więcej informacji o rynnie PCV.

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zręczności – tak samo jak montaż rynien. Co wobec tego powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie części wchodzą w jego skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu albo pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny PCV, plastikowe lub metalowe – które wybrać?

W asortymencie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wykonane z kilku surowców – głównie z metalu czy też PCV. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania należy więc skonsultować z profesjonalistą.

Siedziba firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08