Czym są szalunki i do czego służą

Dowiedz się, gdzie kupić szalunki Kraków

Szalunki to to forma tymczasowa, którą w przeważającej liczbie przypadków robi się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna odznaczającego się gorszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Z pomocą szalunków można też efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje wypełniony właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zastygnie. Zazwyczaj niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są na przykład w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Mają więc naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są też profesjonalne podpory i dźwigary. Nieraz zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków oraz sklejki.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]