Szalunki – gdzie się je stosuje?

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Kraków, wejdź na https://sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, określane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Przeważnie stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, by właściwie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się także podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przestrzeni na bramy, drzwi oraz okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z metalu, sklejki bądź drewna

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek czy też mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, która po rozmontowaniu może być wykorzystana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – wielu wykonawców i inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, metalu lub sklejki, jak również łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję łączą narożniki, łączniki, głowice ze aluminium bądź stali i belki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Firmy cyklicznie parające się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt i zespołów, które świadczą inne usługi. Nabycie wszelkich elementów koniecznych do złożenia szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]