Zajęcia sensoryczne dla dzieci – rozwój przez muzykę i zabawę

Dla malucha zabawa nie jest tylko rozrywką – odpowiednio nakierowana może stymulować ich rozwój. Rodzice, którzy chcą poprawić umiejętności percepcyjne swoich pociech, mogą zapisać swoje dzieci na zajęcia sensoryczne.

Zajęcia sensoryczne dla najmłodszych

Zajęcia sensoryczne to spotkania dla niemowląt, a więc dzieci nie starszych niż 13 miesięcy. Pierwszy rok życia jest wyjątkowo istotny dla dziecka, bowiem następuje wtedy jego niezwykle silny rozwój psychiczny oraz fizyczny. W wyniku doświadczeń sensorycznych w mózgu niemowlaka powstają w tym czasie miliony nowych połączeń pomiędzy neuronami. Z tej przyczyny warto zapewnić o jak najwięcej interesujących atrakcji, wpływających pozytywnie na rozkwit niemowlęcia. Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci organizowane są w dwóch grupach wiekowych – dla dzieci, które nie skończyły 6 miesięcy i tych w wieku od 7 do 13 miesiąca życia. Ze względu na fakt, iż organizowane są dla niemowląt, trwają niecałą godzinę, która dzielona jest na fazy zabawy i wypoczynku. W czasie zajęć niemowlęta podejmują się szeregu aktywności, które pobudzają ich zdolności ruchowe, komunikacji i ich rozwój emocjonalny.

Kreatywne zajęcia muzyczne dla maluchów

Jednym z najlepiej wpływających na rozwój niemowląt bodźców jest dźwięk. Za sprawą gry na rozmaitych instrumentach, tak małe, jak i starsze dzieci, kształtują imaginację oraz zdolność percepcji piękna, a także uczą się zrozumienia rytmu. Kontakt z muzyką w pierwszych latach życia rozwija umiejętności poznawcze maluchów, co w przyszłości często staje się bazą do łatwiejszego zrozumienia reguł matematyki. Kreatywne zajęcia muzyczne to też ciekawa zabawa w grupie równolatków. Pod okiem doświadczonego w pracy z najmłodsi instrumentalisty, dzieci nauczą się, iż muzykę można tworzyć również z wykorzystaniem różnorodnych rzeczy. W trakcie spotkań z muzyką generowane są dźwięki na niskim poziomie głośności..