Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Dowiedz się, kto oferuje badania operatorów Bielsko Biała.

Gdy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania ten regulacje nakładają też na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych maszyn. Dlaczego jest taka potrzeba i na czym badania tego rodzaju polegają?

Czy badania operatorów są konieczne?

Prawo dokładnie wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i dlatego robienie tego rodzaju kontroli jest niezbędne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, poziom koncentracji oraz prędkość reakcji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to 3-4 lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]