Badania wysokościowe – co to jest?

Jeżeli chcesz zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała, wejdź na www.badaniabielsko.pl.

Większość z nas pracę na wysokości utożsamia zwłaszcza z myciem okien w wieżowcach czy serwisowaniem kominów. W myśl obowiązujących w Polsce regulacji są to jednak wszelkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy działania odbywają się minimum trzy metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie otrzymamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile oczywiście wyniki będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie umożliwiające podjęcie pracy na wysokościach. Zdarza się jednak, że na wykonanie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – wtedy najlepiej postąpimy udając się sami do okulisty, neurologa i laryngologa celem przeprowadzenia badań, zaś potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie sprawdzone?

Badania wysokościowe muszą wykryć schorzenia, które powodują, że praca na wysokościach jest ryzykowna. Do najistotniejszych tego rodzaju schorzeń należą w szczególności epilepsja oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a dokładnie – konieczność stosowania okularów (choć możemy to ominąć stosując szkła kontaktowe), jak również niedowidzenie. Lekarz powinien poza tym odmówić podpisania zaświadczenia, jeśli mamy zaawansowaną cukrzycę lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co trzy lata, zaś osoby po pięćdziesiątce – co roku.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]