Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała - kliknij w to miejsce po więcej informacji o tych usługach

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Są one bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak wyglądają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów przystępują także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – w jaki sposób przebiegają?

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. W pierwszej kolejności kandydaci podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy umiejętność pracy pod presją. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie testów wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr i aparat Piórkowskiego. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]